Перейти до основного вмісту

Хуст-2020. Майстер-клас "Мистецтво навчати й навчатися"

 
Сьогодні вперше після довгої перерви в спілкуванні з колегами вийшли з онлайну в реальне життя. Можливо, ми ніколи б не дізналися ціни живих зустрічей, якби не пандемія й вимушені перерви в живому спілкуванні.

Але сьогодні ми влаштували - принаймні я так це відчуваю - справжнє свято небайдужих освітян Хуста, Хустщини й навіть Рахівщини. Завдяки неймовірній атмосфері майстер-клас "Мистецтво навчати й навчатися" у межах презентації нового зошита з української мови для 5 / 6 класу та міського семінару "Особливості викладання словесності в умовах змішаного навчання" (мій прямий обов'язок його провести як голови міського МО) перетворився на атмосферну подію. 

 Зазвичай ми, вчителі, звикли до зібрань у актових залах. Сьогодні ж педагогів гостинно приймав малий зал Закарпатського обласного театру (виявляється, ми були першовідкривачами, бо до нас тут не проведено жодного заходу).
Надзвичайно приємно зустрічати гостей і запрошувати взяти подушку і зошит, та зручно вмоститися напроти екрану з кавою чи чаєм.

З вітальним словом до гостей звернувся Михайло Комарницький, директор львівського видавництва "Літопис". Надзвичайно пишаюся співпрацею, адже "Літопис" видає знану у світі інтелектуальну літературу різного спрямування, знайомить українського читача з вершинами світової гуманістичної думки, поширює ідеї толерантності, пропагує європейську культурну спадщину в Україні й українську - у світі. Дуже приємно, що пан Михайло зазначив, що зошит-конструктор Олесі Калинич - новаторський і створений у дусі ідей Нової української школи. Проте жодні інструменти нічого не варті без учителя, бо, як стверджує геній Іван Франко, "учителем школа стоїть".

Учасниці (абсолютно жіноче товариство) майстер-класу мали можливість гортати зошит, працювати з ним. Основа зошита-конструктора - деякі методики арттерапії. Ми живемо в надшвидкісному цифровому світі, чи не щодня потрапляючи в стресові ситуації. Сьогодні як ніколи важливо зняти напругу, під уплив якої потрапляють не лише дорослі, а й діти. Одним із беззаперечних способів "м'якого" навчання є створення асоціацій.

Звісно, у цифровий час друк тексту значно економить час. Водночас провідні сучасні вчені та мислителі закликають повернутися й до ручного письма. Якщо науковці сперечаються щодо переможця в битві "друк / письмо", то визнають беззаперечно користь малювання. Саме тому пропоную вивчати українську мову через малювання.
Якщо дитина працює з зошитом-конструктором, але не любить малювати, також має завдання до душі: можна створювати чи вклеювати навчальні наліпки, виконувати вправи чи працювати з таблицями.

Чому така увага до візуалізації? Привчати дітей до розуміння й аналізу креолізованого тексту в 11 класі запізно (ви ж бачили тести ЗНО-2021?).

Якщо ми, дорослі, думаємо, що дітям складно малювати асоціації до правил, то глибоко помиляємося. Сьогодні мала нагоду демонструвати прийоми навчання з зошитом-конструктором, висвітливши на екран і деякі малюнки своїх шестикласників: творчість дітей не знає меж. Ми, дорослі, повинні створити грунт для того, щоб проростали зерна багатої дитячої уяви. Ми не маємо права заганяти дитину в межі стандартних таблиць і схем.

Дякую всім, хто знайшов час і можливість прийти. Уже не вперше звертаюся до слів Лі Яккоки: "Основою будь-якої справи є люди, продукт і доходи. На першому місці - люди. Доки не матимете хорошої команди, вам мало що вдасться з двома іншими аспектами".
У переддень учительського свята хочеться не тільки привітати колег. Хочеться, щоб усі гасла про те, що вчителі важливі, стали реальністю.

Я вчителька. Свою роботу - нелегку, непросту (а хіба бувають інші?) - обожнюю.
І пам'ятаю, що поодинці ми безсилі перед обличчям обставин, але разом можемо багато.

P.S. Насамкінець. Чи була зустріч агітаційною акцією? Ні. Про це я сказала відразу, щоб уникнути двозначностей чи недомовок. Жодної політичної назви. Жодного політичного обличчя. Так, я могла разом із зошитами роздати газети чи календарики зі своїм обличчям. А сенс? Можливо, це й неправильно з точки зору передвиборної гонитви. Але, знаєте, учителі мені аплодували. Кожна свідома людина зробить вибір своїм розумом і серцем.

Безмежно вдячна всім за підтримку та організацію заходу:колегам-практикам та завідувачу методкабінету управління освіти, релігій та у справах національностей Хустської міської ради Світлані Луканець і методисту Хустського районного методкабінету Наталії Подолей,
директору Закарпатського обласного театру та колективу (зокрема нашій чарівній колезі Олесі Чепелюк та адміністратору Кароліні),Володимиру Власюку, начальнику управління культури, молоді і спорту Хустської міської ради,
пану Комарницькому, директору видавництва "Літопис"
та іншим порядним і небайдужим людям, які не на словах уважають учительську працю важливою й допомагають добрим словом, порадою навіть там, де ти й не сподіваєшся.

P.S.P.S. Поки завершила цей допис, отримала запрошення провести ще один майстер-клас. Відповідь на запитання, чи він відбудеться, дасть наступний поділ на карантинні зони.



Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

2023 / 2024 навчальний рік: державні стандарти - типові освітні програми - навчальні (+модельні) програми

Тут зібрано матеріали з офіційних джерел, із якими будемо працювати з нового навчального року (формула: стандарт - освітня програма - навчальна програма) 1-4 класи (НУШ) Стандарт Державний стандарт початкової освіти (1 - 4 класи) Типові освітні програми Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я. 1-2 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Шияна Р. Б. 1-2 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я. 3-4 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Шияна Р. Б. 3-4 клас Навчальні програми Навчальні програми для 1-4 класів 5-9 класи  Стандарт (НУШ, 5-6, 7 (пілотні в 2023/2024 н.р.) Державний стандарт базової середньої освіти (5 - 9 класи НУШ, у 2023 / 2024 н.р. - 5-6 класи та 7 (пілотування НУШ) Модельні навчальні програми (за ними розробляють навчальні програми) Модельні навчальні програми для 5-9 класів (НУШ) Стандарт ( 7 (крім пілотних) - 9 класи в 2023/2024 н.р.) Державний стандарт загальної середн

Звертання. ОлесЮ чи ОлесЕ?

Звертання до Олесі викликає плутанину (ОлесЮ / ОлесЕ) - це точно знаю  :) А насправді плутанини нема - пояснює Катерина Городенська. Кілька жіночих особових імен на -я, які донедавна булискороченими пестливими формами повних імен, стали в українському вжитку документальними, офіційними. Це — Леся (скорочене від Лариса, Олександра), Олеся (скорочене від Олександра), Орися (скорочене від Ірина, Ореста). У звертаннях до жінок із цими іменами спостерігаємо непослідовність у використанні закінчення кличного відмінка. Одні вживають їх із закінченням -е (Лесе, Олесе, Орисе), бо вони мають форму іменників жіночого роду м’якої групи першої відміни,інші — із закінченням -ю (Лесю, Олесю, Орисю), тому що цііменники виражають пестливе значення. Зважаючи на українську традицію утворювати форму кличного відмінка від загальних та особових жіночих імен м’якої групи з пестливимзначенням за допомогою закінчення ‑ю (пор.: бабуся — бабусю, матуся — матусю, Галя — Галю, Ганнуся — Ганнусю),рекомендуємо й ім

ЗНО. ЧВЕРТЬ. Числівник чи все-таки іменник?

  Не бійтесь заглядати у словник... Максим Рильський Учора старшокласники складали ЗНО з української мови та літератури. Звісно, кожен учитель, не чекаючи офіційних відповідей, перевірив зошити своїх учнів. Так зробила і я. Але, зізнаюся, у завданні 28 зі словом "чверть" засумнівалася. Спочатку визначила як іменник (про що написала у своєму інстаграмі), адже в чинних підручниках - іменник. Але потім вирішила, що в сполуці "чверть на восьму" "чверть" - частина дробу, тому числівник. Проте все одно "чверть" - це ЩО?, тому іменник (ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ У ТЕСТАХ - ІМЕННИК). Я вчитель і не боюся ані помилятися, ані вчитися, тому звернулася до правопису й чинних підручників (думаю, багато хто зробив так само). Варіанти наступні. 1. Правопис. У правописі (уже старому, правда, але ми до ЗНО готувалися за цим варіантом) у параграфі 72 "Дробові числівники" зазначено: "Половина (1/2), третина (1/3), чверть (1/4) відмінюються як

Українська література для 6 класу НУШ

Навчальні матеріали   з української літератури для 6 класу НУШ та супровідний матеріал до них 1. Підручник (електронна версія)   Підручник містить коди з додатковими матеріалами на платформі видавництва. Матеріали можна завантажувати та редагувати (без реєстрації). 2.Модельна навчальна програма. Українська література 5-6 кл. Яценко та ін 3. Календарно-тематичне планування 4. Паспорти творів  для 6 класу (1 семестр, 2 семестр)        Паспорти творів за двома програмами 5. Розвиток мовлення (аркуші / зошит для учнів) 6. Діагностувальні роботи для контрольного оцінювання (замовити можна тут) .  А тут можна переглянути першу частину діагностувальних робіт (контрольне оцінювання) ; 7. Діагностувальні роботи для формувального та поточного оцінювання (замовити можна тут) .  А тут можна переглянути фрагмент зошита - поточне та формувальне оцінювання 8. Робочий зошит (авторка Світлана Дячок) 9. Плани-конспекти уроків від Людмили Власенко. Урок 1 (усі уроки буде опубліковано поступово ) 10. През

Українська мова для 6 класу НУШ

Українська мова: підручник для 6 класу (сайт ІМЗО) . Підручник зараз у друці (з вересня учні матимуть можливість користуватися паперовим варіантом - безоплатно).  Презентація підручників української мови та української літератури Діагностувальні роботи (формувальне оцінювання, контрольне оцінювання) уміщено в підручнику за відповідними QR-кодами. Тести можна завантажувати й залежно від потреб учнів редагувати (без реєстрації). Діагностувальні роботи з української мови. 6 клас (зразок для перегляду) . Зошит НЕ дублює завдання, уміщені в підручнику.  Замовити діагностувальні контрольні роботи можна тут . Головоломки (картки - додаток до підручника) Відеоогляд підручника Календарно-тематичне планування  (1 семестр, 2 семестр) Модельна навчальна програма «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.) Зошит-конструктор з української мови  (можна використовувати на уроках повторення вивченого в 5 класі) і тут Дорожня карта  за підруч

Діагностувальні роботи (контрольне оцінювання). Українська мова для 6 класу

  Через певні об'єктивні причини у видавництві "Астон" зошит для діагностувальних (контрольних робіт) ще не дійшов до своїх користувачів, тому розміщуємо  покликання для завантаження першої контрольної роботи у двох варіантах  (за підручником української мови для 6 класу (автори Олена Семеног, Олеся Калинич,Тетяна Дятленко, Михайло Білясник, Валентина Волницька).  Зошит для замовлення буде в доступі на сайті "Астон" тут.  Усі інші матеріали до підручника тут. Зошит написаний у двох варіантах. Кожний варіант містить 9 мовних діагностувальних робіт. Шкала оцінювання тестових завдань   Номер завдання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 Бали 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5

Наприкінці навчального року. А можна перескласти?

Дорогі мої одинадцятикласники та одинадцятикласниці! Ви вже на порозі дорослого життя, а це означає, що дитячий садок позаду і я маю справу з людьми, готовими брати на себе відповідальність (дуже хочеться в це вірити). Можливо, це стандартна фраза, але ваше майбутнє у ваших руках (тут навмисна тавтологія, щоб акцентувати). Звісно, ви можете не вчити напам’ять, не аналізувати помилок, не виконувати домашніх. Страшного нічого не відбудеться. Просто отримаєте менше балів на ЗНО, ніж могли. Просто отримаєте меншу оцінку у свідоцтво, ніж могли… Просто ваші батьки платитимуть за ваше навчання, а могли й не платити б, якби ви виконували свої обов’язки так, як належить. Це і є відповідальність. Ні, я б сказала, навіть своєрідний героїзм. Так, мені не важко намалювати вам оцінки: ви діти розумні, чому не поставити по 10? Та я цього не зроблю з однієї важливої причини: несправедливо оцінювати однаково тих, які навчаються, і тих, які ігнорують роботу. Кому навчання потрібне? Якщо чесно, то ваше

Про блог 📚

  Понад три мільйони переглядів блогу🙃🙂 Блог Олесі Калинич народився як одна з вимог участі в конкурсі «Учитель року». Хотілося тоді придумати красиву і цікаву назву, яка б легко запамʼятовувалася й привертала увагу… але так і не встигла🙂 Чи планувала таке довге життя для блогу?  Чесно? Звісно, ні. Але виявилося, що моя писанина цікава й іншим. Тому з часом навіть почала називати її більш серйозним словом - допис☝️🙃 …А зараз пишеться все менше й менше…  Чи то часу немає.  Чи не так хочеться реагувати.  Чи не можеш дозволити собі розкоші думок уголос.  Або взагалі з віком мудрієш і усвідомлюєш, що люди обійдуться й без твоїх коментарів 🙂🙃 Дякую постійним читачам і всім, хто залишив свій перегляд як частинку цих трьох мільйонів 🌱

До питання роду: який зв'язок між COVID і бешамель?

   В угорській мові з родами все дуже просто: їх нема. Тому важко пояснити угорськомовним дітям, чому українською  книжка, пісня  - вона;  знання, сонце  - воно, а  воєвода, суддя  - він. Це вищий пілотаж. Проте й українськомовним дітям часом непросто доводити, що, наприклад,  бешамель -  вона , хоч і соус :).  Цікаво, що перша згадка про цей соус з'явилася  1651  року в книзі «Le Cuisinier François», яку написав кухар  Людовика XIV . Отже, соус  бешамель  має французьке походження. Але звідки взявся жіночий рід, якщо слово "соус" - чоловічого? З родами іменників у Франції, виявляється, усе не зовсім просто. Сьогодні натрапила на допис про роди іменників Андрія Панченкова - мовознавця, або моволюба, як він сам про себе каже.    "Виявляється, члени Французької Академії ухвалили рішення про те, що слово COVID у французькій мові має вживатися в жіночому роді. Річ у тім, що в англійській абревіатурі COVID "Coronavirus disease" головне слово "disease&q

Українська література для 5 класу НУШ (підручник, матеріали до нього)

Для зручності зібрано матеріали для 5-го класу (українська література): Підручник (електронна версія) Модельна навчальна програма. Українська література 5-6 кл. Яценко та ін Календарно-тематичне планування Календарне планування для завантаження в електронний журнал («Єдина школа») від Світлани Дячо к Картки "Паспорти творів" (додаток до підручника для 5-го класу) Плани-конспекти  Розробки уроків (1 частина) Діагностувальні к онтрольні роботи  (перегляд) Діагностувальні  роботи  для формувального та поточного оцінювання (перегляд) Робочий зошит Література для читання влітку (4 клас) Література для читання влітку (5 клас) Презентація підручника ПІДРУЧНИК МОЖНА СЛУХАТИ! Придбати матеріали можна тут: Українська література : підручник для 5 класу НУШ Діагностувальні роботи з української літератури: завдання для контрольного оцінювання. 5 клас Діагностувальні роботи з української літератури: завдання для формувального та поточного оцінювання. 5 клас Зошит для робіт з української