неділя, 23 серпня 2020 р.

Створено з любов'ю. Зошит-конструктор для 5 (6 класу): огляд, зразки.

За створення цього видання дякую тим,
 хто спонукав, 
надихав, 
не дозволяв опустити руки й утомитися, 
обіймаючи безперестанку на перервах (та віртуально під час дистанціного навчання :) ) 
- своєму неймовірному 5-а
який зараз уже 6-а 
Створено з любов'ю до дітей😊

Кажуть, сучасні діти не вміють чекати й хочуть усе відразу. А може, це не нетерплячість, а адаптація до сучасного світу? Може, у добу, коли винаходи, які кардинально змінювали життя, з'являлися раз на 100 років, і важливо було вміти чекати. А зараз? Зараз ми фактично співіснуємо з надшвидкісним цифровим світом і доповненою реальністю.  Креолізовані тексти в інтернеті, "хобі" гортати соцмережі, щоб переглянути тисячі зображень за день - усе це призводить до швидкого, а тому часто фрагментарного й невдумливого сприйняття інформації (так зване кліпове мислення).

Віддаючи перевагу ґаджетам (дистанційне навчання теж сприяє цьому), ми пишемо від руки все менше й менше. Чи корисно це? Кілька експериментів вчених з Університету Вашингтона та з Каліфорнійського університету довели, що записаний текст краще запам’ятовують ті, хто виводить літери в зошиті, ніж ті, хто друкує.

Записаний текст краще запам’ятовують ті, хто виводить літери в зошиті, ніж ті, хто друкує. Це довели кілька експериментів учених з Університету Вашингтона та з Каліфорнійського університету. 
Рюта Кавашіма в книзі "Тренуй свою пам'ять" робить акцент на письмі вручну, бо під час роботи зі складання речень на комп'ютері префронтальна кора головного мозку не активізується - це відбувається лише під час ручного письма.
Проте й ці дослідження зараз ставлять під сумнів. Водночас науковці майже одноголосно стверджують, що найкращий варіант запам'ятовування не друк і не записи від руки, а малюнки.

Саме малювання лежить в основі багатьох методик арттерапії.
Арттерапія - найчастіше терапія образотворчим мистецтвом з метою аналізу та позитивного впливу на психоемоційний стан людини. Я могла б сказати, що згадані дослідження лягли в основу нового зошита-конструктора, проте ці слова не зовсім правдиві. 
Річ у тім, що рушійною силою для створення цього нового зошита став мій минулорічний 5-а (зараз 6-а). Це неймовірні діти (можу назвати всіх поіменно), які прагнуть насамперед ласки й любові, а вже потім навчання; діти, які дуже хвилюються про оцінку, бо ж батьки очікують досягнення вершин; діти абсолютно щирих, без нотки фальшу емоцій; діти, які стикаються з труднощами й навчаються їх долати; діти, які змушують тебе творити і діти, яких я люблю :)

Детальніше про зошит.

Робота з теорією. Так, ми живемо в час, коли в інтернеті можна знайти все, але, погодьтеся, навряд чи щоразу людина встигатиме перевіряти правопис кожного слова чи правильність побудови речень; практика без теорії - це мандрівка вночі із зав'язаними очима.  Навчання в зошиті супроводжуватимуть герої: кіт Порадник, дівчинка Орфа та хлопчик Синт (зрозуміло, чому героїв звати саме так :)). Їх можна домальовувати, зафарбовувати – це одне із завдань під час вивчення мовних тем. 

Розмальовки та створення власної візуалізації на основі готових зразків для кращого запам'ятовування й усвідомлення навчального матеріалу.




Конструктор. У зошиті сконцентрована основна інформація з кожної мовної теми. Звісно, учні можуть виконувати й інші види роботи чи створювати більше ілюстрацій. Для цього за бажання в зошит можна вклеювати додаткові аркуші (згинати їх, робити "таємні записи", уклеювати конвертики з секретами - власне, працювати у форматі лепбука).

Практика (компетентнісний підхід). Учні можуть спробувати себе в ролі вчителя: створювати тести, редагувати вже готові тексти, аналізувати притчі (виховання толерантності, поваги, відповідальності за власні вчинки) та доповнювати їх. 
Кожна тема завершується тестами, після них  – бланк відповідей, який допоможе дітям спрогнозувати оцінку в рубриці «Мій результат» і поставити бал, на який, на твою думку, заслуговуєш. У кінці зошита є відповіді до тестів, щоб перевіритися в разі потреби.

Арттерапія - своєрідна терапія малюванням, коли дитина сигналізує про свій з психоемоційний стан через лінії та кольори (у кінці зошита є додаток про значення кольорів: учитель чи батьки можуть переглядати зошит, зчитуючи інформацію з кольорів про настрій дитини під час уроку). Також малюючи й розфарбовуючи, людина виконує ряд монотонних рухів, що допомагає розслабитися й зняти стрес, що особливо важливо для учнів 5 класів, які переживають часом непросту адаптацію від початкової школи до середньої.

Зошит для 6 класу. Це видання створено для п'ятикласників. Проте пандемія стала своєрідним співавтором призначення зошита. Рік мусимо почати з коригувального навчання, а отже майже всі теми від 12 березня (чи не увесь розділ "Синтаксис та пунктуація") потрібно пройти заново. З іншого боку, у 6 класі вивчаються ті розділи, що й у 5 (більш поглиблено): "Лексикологія" (у тому числі лексична помилка), "Фразеологія", "Словотвір. Орфографія".

Підготовка до ЗНО. Це видання також може стати чудовим подарунком навіть для деяких одинадцятикласників, які в попередні роки просто навідувалися до школи, а зараз вирішили готуватися до ЗНО (теорія мови однакова що в 5 класі, що в 11 :) ) :)

Дистанційне навчання. Зошит зручно використовувати під час дистанційного навчання - про це підготую окремий допис.

Моя найкраща думка сьогодні - такою рубрикою починається кожна тема в усіх виданнях, де я є авторкою. Це своєрідний мотиватор бачити в кожному дні щось прекрасне. Зараз такий підхід важливий як ніколи.

Слово вдячності. Висловлюю щиру подяку львівському видавництву "Літопис" та зокрема директору панові Михайлу Комарницькому за якісну роботу, за співпрацю та за бажання йти назустріч у форматі видання: зошит має розмір А4, кегль літер 14, міжрядковий інтервал 1,5, великі малюнки та достатньо місця для записів і малюнків. 
Усі малюнки створені талановитою художницею Анною Гіренко з  урахуванням кожного мого ескізу (так, я намагалася і малювати :) ).


Замовити зошит можна тут:

2 коментарі:

Анонім сказав...

Добрий день, а зошит-конструктор вже є у продажу?

Анонім сказав...

Добрий день. Коли можна буде купити зошит?