Новації ЗНО-2019: збільшення тестів до 105 з української мови й фізичне виховання як предмет ЗНО, а також - аудіювання тексту з української мови й ще декілька ... фейкових рядків представила колегам на одному зі слайдів презентації сьогодні в ЗІППО :) Чому? Щоб підтвердити, як діє клікбейт (поширення новин через заголовки без читання тексту).
Сьогодні лекція була не зовсім лекцією, швидше спілкуванням про те, що хвилює кожного: як зробити урок цікавим і дієвим (у розумінні учнів); говорили про доцільність нововведень і можливість реалізації їх. Не секрет, часом нам здається, що за гонитвою за ключовими компетентностями, наскрізними лініями й іншими "фішками" Нової української школи ми губимо щось важливе: знання замінюємо грою, дисципліну - шумом і сміхом, а прогнозований результат - красивими звітами. Та насправді в школі місце і знанням, і грі, і сміху. Навчання може й має бути цікавим і не важким.
Частина нашої розмови - про теми, які прозвучали під час конкурсу "Учитель року-2018": медіаграмотність, елементи інклюзивної освіти та STE(A)M-освіта на уроках української мови. Проекти конкурсанток спонукали говорити про важливі теми, адже, як виявилося, поняття, такі актуальні й часто вживані, багатьом не зовсім зрозумілі.
Буває, вчителі відмахуються: "Куди там ще медіаграмотність на уроці розглядати, якщо не вистачає часу на підготовку до ЗНО?" Не оголосивши наступне питання, представила колегам липовий документ "Новації ЗНО-2019" : збільшення тестів до 105 з української мови й фізичне виховання як предмет ЗНО, а також - аудіювання тексту з української мови :) . Дехто з подивом слухав "новину", дехто обурювався. Я навмисно не дала колегам можливості перевірити "новину", щоб викликати їх на обговорення :) . Приємно, що багато хто з присутніх захотів спробувати такий прийом у класі як роботу з текстом :)
Також ми створювали ментальні карти - кожен власноруч. У Львові під час майстер-класу в рамках фестивалю, організованого видавництвом "Соняшник", я отримала безцінний досвід: підготувала для ментальних карт шпаргалку з QR-кодами. Можливо, задум спочатку й був цікавий, та виявилося, що коли одночасно інтернетом мало скористатися близько 60 колег, мережа просто "зависла". Реальність показала, що найкращий гаджет - у голові :) . Тому сьогодні ми відмовилися від гаджетів - і вийшло непогано :) . Звичайно, складали не просто "скелет" уроку, а простежували реалізацію ключових компетентностей і наскрізних ліній на уроці української мови. Не так уже й суттєво, створена карта від руки чи в комп'ютерній програмі, кольорова чи ні. Важливо не просто "силоміць" прив'язувати до структури уроку пояснювальну записку з програми, а органічно вплітати потрібні навчальні ресурси в канву перебігу роботи. Спочатку аналізували декілька ментальних карт, створених конкурсантками під час випробування "Учителя року-2018", а далі створювали свої. На пропозицію колег ми вибудовували ментальну карту за темою "Складнопідрядне речення" - і знаєте, вдавалося легко й невимушено.
Насамкінець (уже традиційно) говорили про престиж нашої професії і, звичайно, про дітей: у кожній школі є хороші діти й хороші вчителі. От тільки не зрозуміло, чому наша освіта переживає не найкращі часи? Чи, може, не все так безнадійно? :)
P.S. Наголошую: заголовок і всі збіги - вигадка. Читайте не тільки заголовки :) .
Коментарі