вівторок, 26 травня 2020 р.

До питання роду: який зв'язок між COVID і бешамель?   В угорській мові з родами все дуже просто: їх нема. Тому важко пояснити угорськомовним дітям, чому українською книжка, пісня - вона; знання, сонце - воно, а воєвода, суддя - він. Це вищий пілотаж. Проте й українськомовним дітям часом непросто доводити, що, наприклад, бешамель -  вона, хоч і соус :).  Цікаво, що перша згадка про цей соус з'явилася 1651 року в книзі «Le Cuisinier François», яку написав кухар Людовика XIV. Отже, соус бешамель має французьке походження. Але звідки взявся жіночий рід, якщо слово "соус" - чоловічого? З родами іменників у Франції, виявляється, усе не зовсім просто.
Сьогодні натрапила на допис про роди іменників Андрія Панченкова - мовознавця, або моволюба, як він сам про себе каже.
   "Виявляється, члени Французької Академії ухвалили рішення про те, що слово COVID у французькій мові має вживатися в жіночому роді. Річ у тім, що в англійській абревіатурі COVID "Coronavirus disease" головне слово "disease" (хвороба) французькою передають саме іменником жіночого роду "la maladie".
Французька Академія, заснована ще кардиналом де Рішельє для захисту французької мови, має на своїй печатці напис "В ім'я безсмертя", тому й членів цієї спільноти напівжартома називають "безсмертними".
Цікаво, що Французька Академія, на відміну від наших "безсмертних", опікується лише мовою, випускає словники (зараз триває некваплива робота над дев'ятим виданням, розпочата в 1980-х). Серед членів Академії – жодного лінгвіста, усі вони старші за 70 років, мадам Довічний Секретар має 90 років.
Жіночий рід абревіатури COVID, попри наполягання "безсмертних", так і не набув поширення у Франції: певно, ухваливши рішення 7 травня, вони просто запізнилися. На відміну від Квебеку, де "безсмертних" немає".

Можливо, така метаморфоза завдяки "безсмертним" відбулася і з бешамеллю? Ви як уважаєте?


P.S. Навчальний рік майже на фініші. Одинадцятикласників, у яких ЗНО аж 30 червня, це не стосується, тому вони цікавляться і родами, і не тільки :) 

Немає коментарів: