середа, 11 січня 2023 р.

Ефект Форера

 


Уважно прочитайте текст. 

Ви хочете, щоб інші люди вас любили і захоплювалися вами. Одночасно з тим ви прискіпливо ставитесь до себе. Ваш характер має вади, але зазвичай ви можете їх компенсувати. Ви маєте значний невикористаний потенціал. Хоча інші вас бачать як стриману людину, всередині ви дещо непевні і тривожні. Іноді ви вагаєтесь, чи правильним є прийняте рішення. Іноді вам потрібна зміна стану речей, і вас розчаровують перепони і обмеження. Ви вважаєте недоцільним повністю розкривати душу перед іншими. Іноді ви поводитеся як екстраверт, відкрита, привітна людина, а іноді — як інтроверт, закрита, недовірлива людина. Деякі з ваших цілей нездійсненні. 


Тепер подумайте, чи стосується ця характеристика саме вас і наскільки: оцініть збіг із описом вас від 0 до 5. Можна написати відповідь у коментарях, а можна подумки. 


Вище наведений текст Бертрам Форер склав з гороскопів. Він провів тестування студентів і роздав їм результати. Студенти вважали, що результати отримані на основі тесту. Кожен оцінив, наскільки отриманий результат відповідає його характеру, за шкалою від 0 (дуже погано) до 5 (дуже добре). Середніі бал - 4,26. Насправді Форер роздав усім один текст. Той, який ви читали вище. 


Тож чому нас легко обдурити? Люди схильні вірити у свою унікальність і у свої позитивні риси - настільки, що не помічають маніпуляцій. 


Джерело тут. 

Немає коментарів: