субота, 14 січня 2023 р.

«Сапієнси»

 


Робота над підручником з української літератури для 6 класу триває. Серед нововведених творів – фантастична повість «Сапієнси» Володимира Арєнєва, яка стала книгою року ВВС у 2019-му році в номінації «Дитяча література».

Цю книжку можна сміливо пропонувати і підліткам (наприклад, для читання під час канікул), і дорослим - кожен побачить свої сенси.

А далі – цитати.

— Чекайте! А наші союзники? — здивувався Мишко. — Евоки, жовті унтоніанці, жукачі, щезники?..

— А вони, — раптом озвався Ненарок, — тоді ще не були союзниками… Вони з’явилися в Сонячній системі, але трималися осторонь. Як потім писали в підручниках: «намагалися зорієнтуватися в непростій ситуації» і «були дуже збентежені побаченим».

— Усі наші союзники вичікували. І хоча пан адмірал багато разів казав нам про альтруїзм та інші чесноти, властиві розумним видам, ніхто не поспішав втручатися. Потім, звісно, виявилося, що всі вболівали саме за нас. Усі хотіли підтримати нас проти підступних люстерників. Просто чи не встигли втрутитися, чи не могли, бо це суперечило їхнім релігійним заповідям, чи боялися зруйнувати хистку рівновагу сил у Дальньому космосі…

******

…Може, люстерники не вміють вимовляти слово «паляниця»? Не розрізняють кольорів? Бояться картинок із котиками? Не здатні почути жодну із щедрівкових мелодій?

******

— Розумпідказує, що ми — розумні, цивілізовані істоти, представники виду «людина розумна». Ми не вбиваємо інших розумних істот просто тому, що можемо. І не вбиваємо просто тому, що хочемо помститися… ми поводимось так насамперед задля самих себе.

Немає коментарів: