Перейти до основного вмісту

Другий лист Миколая до вчителів

Традиційно 18 грудня Святий Миколай переглядав листи з проханнями☝. На відміну від попередніх років, він не просто перечитував написане. Миколай хотів знайти відповідь на лист учителеві, якому сам писав ще два роки тому. Дивно. Хіба вчителі не отримали його послання? Отримали, бо ж лист розлетівся інтернетом тисячами поширень...
...Останній мішок спорожнів... Не було листа від учителя...
Миколай важко зітхнув, узяв телефон і почав набирати текст нового послання у фейсбук. "Учителі зараз перевіряють зошити, заповнюють журнали, - усе ще вагався Чудотворець. - Мабуть, у них нема часу на соцмережі, бо в кінці семестру "зависають" в інтернеті хіба що безробітні🙄... Може, написати традиційного листа? А з іншого боку,  навряд чи після перевірки сотень зошитів хочеться читати якийсь текст, написаний нерозбірливим старечим почерком. Отже, потрібен лист у соцмережі🤔"

"Дорогі вчителі! - почав Миколай і зупинився, адже згадав про зміни в правописі та фемінітиви, тому акуратно дописав: - І вчительки!"
Чудотворець, як і належить, зробив абзац, але знову завагався, бо подумав: "Хм, а як же гендерна рівність? Треба поставити жінок на перше місце: їх в освіті переважна більшість". Видалив написане й почав заново: "Дорогі вчительки й учителі!"... Хм, теж гендерно не зовсім коректно. Ні, краще без звертання.

Кінець семестру. Традиційно - гаряча пора. 
Перед тим, як обирати для вас подарунки, я намагався вивчити ситуацію в освіті, щоб зрозуміти, чого ви найбільше потребуєте. Опорні школи й оптимізація освітніх закладів,  НУШ, сертифікація й атестація по-новому, PISA... Якби я не був святим і безсмертним, у голові запаморочилося б.  
З усього прочитаного зрозумів, що вам не потрібно матеріальних подарунків (ще б пак, при обіцяній зарплаті 4 тис. доларів... напевно, наступного року ви зможете стати моїми помічниками під час свята, чи не так?😏). 

Отже, про що я довідався?
Знаю, як багато змін у вас відбулося. Чув, що зараз працюєте не в старій школі, а новій.  Про це пишете майже в усіх статтях, говорите чи не на всіх зібраннях. Ви поділилися на агентів змін і звичайних учителів... Тут я трішки заплутався. Оскільки агенти змін створюють багато галасу навколо школи, то, напевно, навчають дітей звичайні вчителі?🤔
Знаю, що по-новому маєте любити дітей, цінувати й підтримувати всіх. Дивно це, бо таких учителів я знав і до вашої НУШ. 

Проте залишмо роздуми й перейдімо до справи. 
Що б вам подарувати? 
Дарував вільний час і здоров'я -  не цінуєте, адже замість відпочинку  почали працювати ще більше. 
Дарував спокій і затишок? Так вам ставало нудно. 
Дарував терпіння й сили? Але вам порекомендували працювати на півтори ставки...
Учив пробачати. Та через це ви дозволили використовувати себе. 
Отже, визнаю: я помилився. Тому цього року дарую кожній і кожному:
- здоров'я й вільний час💪 (наголошую: не тільки для роботи, а й для відпочинку);
- мудрості,👆 щоб розуміти, коли потрібно вибрати рішучість, а коли - компроміс;
- віри💓 (гарантую: усе точно буде добре :));
- любові💓 (до дітей, дорослих і - що не менш важливо ☝️ - до себе);
- рідних поруч,💓 бо насправді, як писав колись, усі подарунки втрачають сенс, якщо нема рук, які вас обіймають😊 

Я читав коментарі щодо першого листа. 
Ви сперечаєтеся, чи існую я. 
Перевіряєте в словниках, чи є ім'я Миколай. 
Мало всміхаєтеся й у всьому бачите підтекст. 
Звісно ж, непросто відчути дух Свята, коли у вас недавно скінчився рік англійської, а скоро почнеться рік математики... 
Тому... Я тут подумав... Можливо, краще оголосити  рік добра й людяності? А ще краще - не оголосити, а просто стати добрішими.

І знаєте що? Дякую вам за те, що попри все навчаєте дітей. Дякую за те, що малеча просить у мене не іграшки чи новенькі гаджети, а миру й добра для країни.  Правда, вам є над чим працювати, бо ці листи часто не дуже грамотні 😊

Дорогі Вчителі! Дякую, що ви є.
З любов'ю та повагою
ВАШ МИКОЛАЙ 
(До речі, перестаньте вірити у вигаданого Діда Мороза. 
Нема його в Україні.
Доведено. Наукою 😉 )

P.S. Було трішки прикро, коли деякі читачі (переконаний - це точно не вчителі) копіювали мого першого листа й підписували його своїм ім'ям. Прикро не стільки через те, що хтось видає чуже за своє, а тому, що дописи дорослих читають і діти, які можуть потім  із чистою совістю принести на уроки списані твори.


Коментарі

Presto каже…
Дякую! Веселих свят!
Unknown каже…
Дорогий Миколайчику! Ти як завжди мудрий та щедрий!! Дякуємо тобі!!!
Вчителі міста Полтави!!
ВІкторія каже…
Дякую за мудрість! Із роком добра і людяності всіх!
Unknown каже…
Щира правда
Аня Ягнич каже…
Щиро дякую, любий Миколаю, за подарунки добра і віри, любові і мудрості, хвилюючого відчуття свята!!! Обов‘язково приходь ще!!!!
Unknown каже…
Зі святом дорогий Миколаю! Пішли миру Україні!
Анонім каже…
У мене тато і чолвік Миколи, дуже гарні люди. Вітаю всіх Миколаіів.
Олена каже…
Чудовий лист! Повірила у чудо і справедливість! Дякую, Святий Миколаю за надію! А автору - терпіння, міцного здоров'я, творчого натхнення, мудрості!
Unknown каже…
Читала і щиро дякувала за кожне слово, за цікаву думку! Ніде правди діти— Миколай надзвичайно точно і правдиво побажав нам, вчителям, саме того, чого найбільше не вистачає, чого ми всі так потребуємо. Дякую, Миколаю!
Unknown каже…
Дякую за привітання. Я теж за добро і людяність щодня, а ще за справедливість.
Unknown каже…
Дякую Миколаю за побажання.
Дякую за мудрість і щирість. Підтримую на всі💯 оголошення року людяності й доброти.
Unknown каже…
Дякую за привітання. Дуже приємно ,що і про нас задали.

Популярні дописи з цього блогу

Українська мова для 6 класу НУШ

Українська мова: підручник для 6 класу (сайт ІМЗО) . Підручник зараз у друці (з вересня учні матимуть можливість користуватися паперовим варіантом - безоплатно).  Презентація підручників української мови та української літератури Діагностувальні роботи (формувальне оцінювання, контрольне оцінювання) уміщено в підручнику за відповідними QR-кодами. Тести можна завантажувати й залежно від потреб учнів редагувати (без реєстрації). Діагностувальні роботи з української мови. 6 клас (зразок для перегляду) . Зошит НЕ дублює завдання, уміщені в підручнику.  Замовити діагностувальні контрольні роботи можна тут . Головоломки (картки - додаток до підручника) Відеоогляд підручника Календарно-тематичне планування  (1 семестр, 2 семестр) Модельна навчальна програма «Українська мова. 5-6 класи» для закладів загальної середньої освіти (автори Голуб Н.Б., Горошкіна О.М.) Зошит-конструктор з української мови  (можна використовувати на уроках повторення вивченого в 5 класі) і тут Дорожня карта  за підруч

2023 / 2024 навчальний рік: державні стандарти - типові освітні програми - навчальні (+модельні) програми

Тут зібрано матеріали з офіційних джерел, із якими будемо працювати з нового навчального року (формула: стандарт - освітня програма - навчальна програма) 1-4 класи (НУШ) Стандарт Державний стандарт початкової освіти (1 - 4 класи) Типові освітні програми Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я. 1-2 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Шияна Р. Б. 1-2 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Савченко О. Я. 3-4 клас Типова освітня програма, розроблена під керівництвом Шияна Р. Б. 3-4 клас Навчальні програми Навчальні програми для 1-4 класів 5-9 класи  Стандарт (НУШ, 5-6, 7 (пілотні в 2023/2024 н.р.) Державний стандарт базової середньої освіти (5 - 9 класи НУШ, у 2023 / 2024 н.р. - 5-6 класи та 7 (пілотування НУШ) Модельні навчальні програми (за ними розробляють навчальні програми) Модельні навчальні програми для 5-9 класів (НУШ) Стандарт ( 7 (крім пілотних) - 9 класи в 2023/2024 н.р.) Державний стандарт загальної середн

Звертання. ОлесЮ чи ОлесЕ?

Звертання до Олесі викликає плутанину (ОлесЮ / ОлесЕ) - це точно знаю  :) А насправді плутанини нема - пояснює Катерина Городенська. Кілька жіночих особових імен на -я, які донедавна булискороченими пестливими формами повних імен, стали в українському вжитку документальними, офіційними. Це — Леся (скорочене від Лариса, Олександра), Олеся (скорочене від Олександра), Орися (скорочене від Ірина, Ореста). У звертаннях до жінок із цими іменами спостерігаємо непослідовність у використанні закінчення кличного відмінка. Одні вживають їх із закінченням -е (Лесе, Олесе, Орисе), бо вони мають форму іменників жіночого роду м’якої групи першої відміни,інші — із закінченням -ю (Лесю, Олесю, Орисю), тому що цііменники виражають пестливе значення. Зважаючи на українську традицію утворювати форму кличного відмінка від загальних та особових жіночих імен м’якої групи з пестливимзначенням за допомогою закінчення ‑ю (пор.: бабуся — бабусю, матуся — матусю, Галя — Галю, Ганнуся — Ганнусю),рекомендуємо й ім

Українська література для 6 класу НУШ

Навчальні матеріали   з української літератури для 6 класу НУШ та супровідний матеріал до них 1. Підручник (електронна версія)   Підручник містить коди з додатковими матеріалами на платформі видавництва. Матеріали можна завантажувати та редагувати (без реєстрації). 2.Модельна навчальна програма. Українська література 5-6 кл. Яценко та ін 3. Календарно-тематичне планування 4. Паспорти творів  для 6 класу (1 семестр, 2 семестр)        Паспорти творів за двома програмами 5. Розвиток мовлення (аркуші / зошит для учнів) 6. Діагностувальні роботи для контрольного оцінювання (замовити можна тут) .  А тут можна переглянути першу частину діагностувальних робіт (контрольне оцінювання) ; 7. Діагностувальні роботи для формувального та поточного оцінювання (замовити можна тут) .  А тут можна переглянути фрагмент зошита - поточне та формувальне оцінювання 8. Робочий зошит (авторка Світлана Дячок) 9. Плани-конспекти уроків від Людмили Власенко. Урок 1 (усі уроки буде опубліковано поступово ) 10. През

Таблиці, дорожні карти: навчально-методичні рекомендації з української мови та літератури, зарубіжної літератури на 2023 / 2024 н. р.

Українська мова. 5 клас   Українська література. 5 клас Українська література. 6 клас Дуже зручно саме для вчителя-практика - пропонують авторитені фахівці Тетяна Гнаткович, Олена Котусенко, Оксана Опачко: ✴️Рекомендовані види робіт з української мови в 5-6 класах ✴️Фронтальні та індивідуальні види контрольних робіт у 7-9 класах ✴️Фронтальні та індивідуальні види контрольних робіт у 10-11 класах ✴️Рекомендовані види робіт з української літератури в 5-6 класах ✴️Обов’язкова кількість видів контролю з української літератури у 7–9 класах ✴️Обов’язкова кількість видів контролю з української літератури в 10-11 класах ✴️Контрольні класні твори пропонуємо давати у формі есе, мінітворів щодо розкриття певної проблеми чи образу програмового тексту тощо ✴️Можливі види контрольних робіт із розвитку мовлення ✴️Рекомендовані види робіт із зарубіжної літератури в 5 – 6 класах ✴️Обов’язкова кількість видів контролю із зарубіжної літератури в 7–9 класах ✴️Обов’язкова кількість видів контролю із заруб

Quo vadis, або Проєкт змін до Типової освітньої програми для 5-9 класів

Перед тим, як говорити про проєкт змін до Типової освітньої програми для 5-9 класів, звернімо увагу на декілька нюансів, які насправді зовсім не крихітні. Перше. Відповідно до Постанови  Кабінету Міністрів України від 5 березня 2024 р. № 245 За рахунок субвенції НЕ здійснюється фінансування закладів загальної середньої освіти (крім закладів початкової школи), кількість учнів у яких становить: з 1 вересня 2016 р. — менше 25 осіб; з 1 вересня 2025 р. — менше 45 осіб; з 1 вересня 2026 р. — менше 60 осіб. Отже, для територіальних громад, розташованих у гірській місцевості або населені пункти яких суттєво віддалені (наприклад, для Закарпаття дуже важливо) і не мають належних доріг, це суттєве навантаження на місцевий бюджет: підвіз майже неможливий; як утримувати заклад, якщо громада не зовсім спроможна? У 2024 році обсяг освітньої субвенції для всіх місцевих бюджетів визначається БЕЗ   урахування додаткових годин навчального плану для учнів групи I на окремі предмети, факультативні курси

Про б'юті навколо нас

Чи ти за мене душу віддаси, чи розміняєш суєтно і дрібно? Краса – і тільки, трішечки краси, душі нічого більше не потрібно. Ліна Костенко  У наше життя вже давно увірвалися б'юті-технології , про які наввипередки розповідають б'юті-блогери , рекламуючи ті чи ті б'юті-бари чи б'юті-салони . А поруч із шопоголіками давно живуть б'ютіголіки (чи б'ютиголіки?).   Якби я опанувала професію косметолога, то залюбки розповідала б про б'юті-процедури.  Але я вчителька української мови, тому на думку спадає трошки інший сенс  б'юті - його правопис.   Отже, як правильно писати слово, якого нема ані в правописі, ані в словниках української мови?  Зрозуміло, що з іншими словами  б'юті пишемо   з дефісом (складні іменники, утворені з двох самостійних іменників без сполучного голосного звука пишуться через дефіс). Отже, б'юті-бар, б'юті-процедури ...   Цікавим залишається питання апострофа. Усі знають (чи мали б знати), що апостроф у словах

ЗНО. ЧВЕРТЬ. Числівник чи все-таки іменник?

  Не бійтесь заглядати у словник... Максим Рильський Учора старшокласники складали ЗНО з української мови та літератури. Звісно, кожен учитель, не чекаючи офіційних відповідей, перевірив зошити своїх учнів. Так зробила і я. Але, зізнаюся, у завданні 28 зі словом "чверть" засумнівалася. Спочатку визначила як іменник (про що написала у своєму інстаграмі), адже в чинних підручниках - іменник. Але потім вирішила, що в сполуці "чверть на восьму" "чверть" - частина дробу, тому числівник. Проте все одно "чверть" - це ЩО?, тому іменник (ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ У ТЕСТАХ - ІМЕННИК). Я вчитель і не боюся ані помилятися, ані вчитися, тому звернулася до правопису й чинних підручників (думаю, багато хто зробив так само). Варіанти наступні. 1. Правопис. У правописі (уже старому, правда, але ми до ЗНО готувалися за цим варіантом) у параграфі 72 "Дробові числівники" зазначено: "Половина (1/2), третина (1/3), чверть (1/4) відмінюються як

Методичні рекомендації щодо вивчення української мови в закладах загальної середньої освіти у 2023 / 2024 навчальному році

  Методичні рекомендації для вчителів української мови підготували Ніна Голуб, Олена Горошкіна (Інститут педагогіки НАПН України), авторки модельної навчальної програми з української мови для 5-6 класів НУШ та підручників. Олена Горошкіна надала згоду на розміщення та поширення матеріалу (авторки оприлюднили матеріали частинами у фейсбуці у фаховій групі). Методичні рекомендації щодо вивчення української мови в закладах загальної середньої освіти у 2023 / 2024 навчальному році Може бути цікаво Українська мова для 6 класу НУШ Українська література для 6 класу НУШ Українська література для 5 класу НУШ

Модельні програми для 7-9 класів

Увесь  перелік можна переглянути та завантажити тут.   Нарешті оприлюднено перелік модельних програм для 7-9-их класів.  Наказ МОН №883 від 24.07.2023 «Про надання грифа «Рекомендовано  Міністерством освіти і науки України»  модельним начальним програмам  для закладів загальної середньої освіти»  середньої освіти, яким надано гриф «Рекомендовано Міністерством освіти і науки України» Модельна навчальна програма «Українська мова. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Заболотний О. В., Заболотний В. В., Лавринчук В. П., Плівачук К. В., Попова Т. Д.)»; Модельна навчальна програма «Українська мова. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Голуб Н. Б., Горошкіна О. М.)»; Модельна навчальна програма «Українська література. 7-9 класи» для закладів загальної середньої освіти (авт. Яценко Т. О., Пахаренко В. І.,Слижук О. А., Тригуб I. А.)»; Модельна навчальна програма «Зарубіжна література. 7 - 9 класи» для закладів загальної середньої освіти (ав