У принципі, якби ви знали поведінку
кожного атома в повітрі, то, маючи
достатньо потужний комп'ютер,
могли б передбачити погоду на сто років наперед.
Але в дійсності це неможливо.
Уже за кілька годин погода може стати
настільки нестабільною і складною,
що будь-яке комп'ютерне моделювання втрачає сенс.
Мічіо Кайку
"Майбутнє розуму" – це науково обгрунтована й захоплива розповідь про, на перший погляд, неймовірні дослідження, що сьогодні ведуться в різних куточках світу й ґрунтуються на найновіших досягненнях нейробіології та фізики. У книзі, що стала світовим бестселером, Мічіо Кайку розглядає найскладніший об’єкт у Всесвіті – людський мозок. Неймовірно, але, здається, ми навіть ще не усвідомлюємо те, що відбувається: завантажування в мозок спогадів і нових навиків, боротьба з невиліковними на сьогодні хворобами, відкриття в робототехніці й астронавтиці, телепатичне спілкування і телекінез, роботи й емоції, клонування - це вже сьогодення.

Утішає те, що навіть найточніші прогнози не збуваються, завдяки принципу "печерної людини". Яких висот не сягнула б наука, людина на рівні печерних інстинктів прагне можливості безпосередньо торкатися чогось: наприклад, між квитками на концерт улюбленого співака й записом концерту, що оберемо? Напевно, перше.
Передбачалося, що колись комп'ютери витіснять папір - "офіс без паперу". Парадоксально, але що більше комп'ютерів, тим більші гори паперу. "Це тому, що ми походимо від мисливців, які завжди потребували доказів успішного полювання", - підкреслює Мічіо Кайку. Відеоконференції дуже зручні, але не передають спектру мови тіла. Тож якими б зручними не були технології, особистий контакт, уміння бачити й відчувати, спілкуватися наживо братиме гору. Може, доти людина й буде непереможною?
Чи є життя після смерті? Чи ми господарі власної долі без заздалегідь написаного сценарію? Чи можливо відтворити людський мозок, навіть знаючи його будову? На ці запитання прагнуть відповісти провідні науковці світу, але є те, що не хоче підкоритися, - наш, людський, мозок.
Коментарі