середа, 10 травня 2023 р.

МОН: альтернативні форми дошкілля


Міністерство освіти і науки пропонує для громадського обговорення проєкт методичних рекомендацій щодо запровадження альтернативних форм надання послуг у сфері дошкільної освіти.

У проєкті виокремлено такі альтернативні форми дошкільної освіти:

- групи короткотривалого перебування для догляду та загального розвитку дітей раннього і дошкільного віку, зокрема для дітей раннього / молодшого / середнього / передшкільного дошкільного віку та/або різновікові групи;

- організація індивідуального виховання та розвитку як соціально-педагогічний патронат дітей на базі ЗДО.

Групи короткотривалого перебування для дітей раннього і дошкільного віку за спрямуванням освітньої діяльності можуть бути:

  • прогулянковими (з організацією повноцінного догляду, ігор, прогулянок на свіжому повітрі без спеціальної навчальної діяльності);
  • консультативними (з відвідуванням дітьми окремих занять залежно від освітніх потреб і запиту батьків);
  • сезонними (що створюються на базі закладів, підпорядкованих громаді, зокрема літні оздоровчі табори, бази відпочинку, санаторії тощо, і функціонують не менше місяця на рік залежно від запиту і потреб).

Альтернативні форми надання послуг з дошкільної освіти можна організувати:

- у закладах освіти, де є укриття, зокрема у закладах дошкільної, у закладах загальної середньої (як відділення дошкільної освіти в установі), у закладах позашкільної освіти, використовуючи приміщення, які систематично, або більшу частину робочого часу закладу освіти не використовуються (музичні та спортивні зали, кабінети ЛФК тощо);

- у пристосованих приміщеннях (якими можуть бути бібліотеки, центри дитячої та юнацької творчості, клуби, медико-психолого-педагогічні центри, центри соціально-педагогічної підтримки, соціальні установи, центри надання адміністративних послуг тощо) у випадках, якщо заклади освіти не мають укриттів, задля чого здійснити релокацію освітнього процесу.

  • Також уведено поняття релокації ЗДО. Для релокації освітнього процесу закладів дошкільної освіти, які не мають укриттів, у пристосовані приміщення пропонуємо враховувати наступне.

Серед потенційних джерел фінансування доцільно розглядати залучення коштів донорів, які здійснюють гуманітарну підтримку України в умовах воєнного часу (UNICEF, War Child, Save The Children, USAID, Lego Foundation, IREX, Комітет червоного хреста України), а також партнерську співпрацю з місцевими громадськими організаціями.

До роботи у короткотривалих групах можуть бути залучені педагогічні працівники, з якими тимчасово призупинено трудовий договір, або яким оголошено простій, або які вимушено переїхали у громаду.

Організація діяльності груп короткотривалого перебування дітей покладається на керівника закладу освіти за погодженням з органами управління освіти територіальної громади. Для ухвалення рішення щодо відкриття таких груп заклад освіти вивчає запити батьків (осіб, що їх замінюють) територіальної громади.

Обговорення альтернативних форм уже викликало хвилю міркувань про закриття "звичайних" ЗДО. Проєкт методичних рекомендацій щодо запровадження альтернативних форм надання послуг у сфері дошкільної освіти - спосіб не скоротити, а розширити мережу. Також питання короткотривалих груп у при школах чи дитсадках не нове - вони вже давно діють.

Зауваження та пропозиції до зазначеного проєкту приймаються у довільній формі до 06 червня 2023 року на електронну адресу: lototska.alevtyna@mon.gov.ua. Контактна особа для надання консультацій: Алевтина Лотоцька.

Результати обговорення будуть розміщені на офіційному веб-сайті Міністерства освіти і науки України в період з 07 червня по 14 червня 2023 року.

Джерело тут.

Немає коментарів: