Не бійтесь заглядати у словник...
Максим Рильський
Учора старшокласники складали ЗНО з української мови та літератури. Звісно, кожен учитель, не чекаючи офіційних відповідей, перевірив зошити своїх учнів.
Так зробила і я. Але, зізнаюся, у завданні 28 зі словом "чверть" засумнівалася.
Спочатку визначила як іменник (про що написала у своєму інстаграмі), адже в чинних підручниках - іменник. Але потім вирішила, що в сполуці "чверть на восьму" "чверть" - частина дробу, тому числівник. Проте все одно "чверть" - це ЩО?, тому іменник (ПРАВИЛЬНА ВІДПОВІДЬ У ТЕСТАХ - ІМЕННИК).
Я вчитель і не боюся ані помилятися, ані вчитися, тому звернулася до правопису й чинних підручників (думаю, багато хто зробив так само).
Варіанти наступні.
1. Правопис. У правописі (уже старому, правда, але ми до ЗНО готувалися за цим варіантом) у параграфі 72 "Дробові числівники" зазначено: "Половина (1/2), третина (1/3), чверть (1/4) відмінюються як звичайні іменники". Зверніть увагу: "ВІДМІННЮЮТЬСЯ як іменники", але НЕ вказано, що "половина", "третина", "чверть" - іменники. У тесті ЗНО (завдання 28) потрібно визначити приналежність до частини мови, а не вказати спосіб відмінювання.
2. О. В. Заболотний та В. В. Заболотний у підручнику з української мови для 6 класу (працювала минулого року з 6-В за цим автором) слово "чверть" кваліфікують як іменник (с. 175): "Зверніть увагу! Дробові величини можемо позначати іменниками половина (1/2), третина (1/3), чверть (1/4)".
Звичайно, можна наводити варіанти різних підручників.
3. У підручнику з української мови для 10 класу (автори: Плющ М. Я., Тихоша В. І., Караман С. О., Караман В. О.) на сторінці 339 зазначено: "Увага! Половина, третина, чверть - це іменники з кількісно-предметним значенням, вони можуть уживатися в значенні числівників".
Звичайно, можна наводити ще багато прикладів та аргументів. Розумію, що до уваги береться й відмінювання слова, і лексичне значення. Мова - живий організм - і, як усе живе, вона "дихає", змінюється, її неможливо помістити в строгі рамки. Та якщо наукові видання неоднозначно трактують "чверть", то як можуть бути учні всієї України однозначні?
Сьогодні до мене звернулася дуже багато колег з різних куточків України щодо цього питання.
Загалом проблеми нема. Тестами і з мови, і з літератури учні (а це надзвичайно важливо) задоволені. Проте якщо обидва варіанти (чверть-ІМЕННИК і чверть-ЧИСЛІВНИК) "співіснують" у науковій літературі, то було б доцільно зарахувати нашим учням обидва варіанти відповідей у тесті ЗНО як правильні.
А ви як уважаєте?
Увага! Усвідомлюю, що питання болюче, але коментарі з неконструктивною критикою, "криком душі" чи образами (не важливо, на чию адресу) видалятимуться. Дякую за розуміння. Поважаймо одне одного!
P.S. Дякую команді УЦОЯО та комісії з визначення результатів ЗНО за роботу. Тести були, за визначенням учнів, "класними" :)
Коментарі
Оскільки в Правописі все ж ЧВЕРТЬ кваліфікується як числівник (а Правопис - "вищий" документ над усіма підручниками), пропоную також оцінити це завдання на користь учнів.